пʼятниця, 25 вересня 2015 р.

Колегія Рахункової палати розглянула проблемні питання створення повного циклу виробництва ядерного палива

Рахункова палата провела аудит ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на заходи із створення виробництва ядерного палива в Україні. Результати аудиту в черговий раз засвідчили, що проблемні питання у виконанні цих заходів досі не розв'язані. Окремі порушення набули системного характеру. Завдання із створення власного виробництва ядерного палива, які були поставлені Президентом України ще у 1994 році, до теперішнього часу не виконані. Про це йдеться у повідомлені прес-служби РПУ.
За 21 рік реалізації заходів із створення в Україні власного виробництва ядерного палива реальних результатів, які б призвели до зменшення залежності вітчизняної енергетики від зовнішніх постачальників, фактично не отримано. Створення виробництва комплектувальних виробів з нержавіючої сталі та цирконієвого прокату за роки дії Державної цільової економічної програми "Ядерне паливо України", затвердженої Урядом у 2009 році, не фінансувалося за рахунок жодного джерела. Будівництво дільниці з виробництва цирконієвої губки, а також дільниці з виробництва цирконієвого сплаву та трубної заготовки навіть не розпочато. Проект будівництва заводу з виробництва ядерного палива в Україні, введення в експлуатацію І черги якого мало завершитися у 2015 році, досі не затверджено. Виконано лише підготовчі роботи в обсязі 1,1 відс. від передбаченої технічною документацією кошторисної вартості об'єкту.
Реалізація Державної цільової економічної програми "Ядерне паливо України", строк виконання якої закінчився у 2013 році, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) фактично не забезпечена. Виконання інших кількох державних цільових програм, що за роки незалежності України передбачали створення власного виробництва, зірване через їх суттєве недофінансування. Бюджетні кошти, що виділялися Міненерговугілля у 2012-2013 роках на реалізацію заходів із створення власного виробництва ядерного палива, використовувалися з порушеннями чинного законодавства та неефективно. У 2014 році та за І півріччя 2015 року кошти з державного бюджету на ці заходи взагалі не виділялися. Жоден показник результативності Державної цільової економічної програми "Ядерне паливо України" не виконаний.
Нову державну цільову програму, яка б визначала комплекс заходів із створення виробництва ядерного палива та його елементів для забезпечення потреб АЕС України в ядерному паливі, Уряд досі не затвердив. Нині узгоджується лише проект Концепції такої програми.
Отже, проблеми забезпечення атомних електростанцій ядерним паливом шляхом створення в Україні його власного виробництва не розв'язані.
Нагадаємо, що на сьогодні видобуток уранової руди в Україні здійснюється на трьох шахтах, які розташовані на території Кіровоградської області. В пгт Смоліно Маловисківського району області планується будівництво заводу з виробництва ядерних паливних елементів. Кіровоградське НПП Радій є виробником і розробником систем автоматизованого управління для об'єтів атомної енергетики, а також - ключовим постачальником обладнання для ДП "Енергоатом" та чотирьох українських АЕС.
Україна замикає десятку найбільших виробників уранової руди в світі, видобуваючи 5% світового обсягу руди. За запасами руди наша Держава також замикає першу десятку країн. Розвідані запаси уранової руди становлять 2% від світових.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

Архів блогу